DUYGULAR VE OLUŞ NEDENLERİ 1-KORKU

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0

Hepimiz korkularımızı, sevinçlerimizi, hüznümüzü bir şekilde dile getiririz. Ancak bunları 10 yaşındaki Beyza’nın kaleminden okuyarak çocukları anlamaya çalışabiliriz diye düşündük. Sözü Beyza’ya bırakalım…

Korku duygusu, canlıları tehlikelerden korumak için vardır. Mesela hayvanlar genelde biz insanlardan ya da bazı bitkileri gördüklerinde kaçar. Kaktüsler ve güller dikenleri ile kendilerini savunurlar. Kediler rahatsız oldukları ya da korktukları durumlarda tırmalar ya da köpekler gibi ısırıp korkutucu sesler çıkarırlar. İnsanlar ise korktukları görüntü(kan, silah, ceset, hayaletler cadılar, canavarlar vb.) ve seslerden(çığlık, ani sesler, motor sesleri vb.) korkarlar. Tabii ki bazı hayvanlar,  bitkiler ve insanlar da korkutabilir birbirini. Ha, ben kim miyim? Adım Beyza. 10 yaşında ve bir korkundan yeni kurtulabilmiş 5. sınıfa giden (virüsten dolayı gidemesem de) bir kızım. Korkumdan şöyle kurtuldum. İlk önce korktuğum şeyi düşündüm. Ardından ona bir palyaço burnu, kıvırcık bir peruk, abartılmış bir makyaj, beyaz puantiyeli pembe bir papyon ve en son pespembe bir yüz yaptım kendi kafamda(isterseniz çizebilirsiniz). Sonra biraz daha desteklemek için elim ile ölçüler gösterdim kendime. Küçük ölçü gösterdiğim eli korku, büyük ölçü ile gösterdiğim eli cesaret olarak adlandırdım.  Ben korku duygumu kullanırsam cesaret duygumu yener, ama cesaret duygumu kullanırsam korku duygumu yener. En iyisi cesaret duygumu kullanayım dedim kendi kendime. Aslında ikinci bir yöntem daha var. O yöntem ise uykudan önce (illa uykudan önce olmasına gerek yok) korkuya mektup yazmak. Büyükler, size sesleniyorum. Çocuğunuz küçükse yani okuma yazma bilmiyorsa onun söylediklerini yazın. Mesele bu bir örnek:

Sevgili Korku;

Beni korkutman hoşuma gitmiyor. Geceleri uykum kaçıyor ve bir yere tek gidemiyorum. Karanlıkta bir şey yapamıyorum (bu örnekler kişinin korkusuna göre değişir). Bu nedenle peşimi bırak. Görüşmeyiz. (korkuyla bir daha görüşmeyeceğinizi beyninizi bir daha korkuyla karşılamayacağınıza inandırmanızı sağlayabilir) Başka bir duyguda görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın! Ha, birde resimlerden yararlanabilirsiniz.

Zeynep Beyza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir